@calisananneolmak - İpek Bayrak

Çalışan anne olmak YETERINCE IYI BIR EBEVEYN olmaya engel değildir Bu kadının tek kimliği bilmemkim'smom hiç değildir 🤗 #çalışananneolmak @ankara
https://hbswk.hbs.edu/item/kids-of-working-moms-grow-into-happy-adults
Advertisement
Ben bir davranış biçiminin çocuğa telkinle ya da ses yükseltme ile kazandırılabileceğine pek inanmıyorum. Belki de benim mizacım öyle olduğu için bu tip şeyler bende her zaman ters etki yapmıştır! 🤗

Bence çocuğun kendi kişisel deneyimi, bizden gördükleri, ve tabii ki dinlediği / okuduğu deneyim hikayeleri ikazlardan, #anne söylenmelerinden çok daha etkili! 
Sevgili @yelizzztvt Yeliz Tevetoğlu'nun kaleme aldığı Kirlenmek Güzeldir kitabındaki kirlenmeyi çok seven ama banyo yapmayı sevmeyen Can'ın hikayesi bu anlamda hem ebeveyne hem de çocuğa ders niteliğinde. Kendi deneyimini yaşayıp kendi doğrusunu bulan Can'ın hikayesinden bize kalan, kızımla sohbetimiz oldu. Hiç çöpe girilir mi bunu kötü çocuklar yapar dimi? Evet biz çöplere ellemeyiz ve parklarda kirlendiğimizde de köpük köpük banyo yapmayı çok severiz! #kirlenmekgüzeldir @kvacocuk #kvacocuk #bloggeranneler #çocukkitapları #kitaptavsiyesi #anneçocuk #çalışananneolmak #calisananne
İpek Bayrak - @calisananneolmak Instagram Profile - inst4gram.com
calisananneolmak
38

Ben bir davranış biçiminin çocuğa telkinle ya da ses yükseltme ile kazandırılabileceğine pek inanmıyorum. Belki de benim mizacım öyle olduğu için bu tip şeyler bende her zaman ters etki yapmıştır! 🤗 Bence çocuğun kendi kişisel deneyimi, bizden gördü

Bugün sağlık ocağı hemşiremizin görev yerinde son günü olduğunu öğrendim. 
Bir annenin o an çok soğuk kanlı görünse de en kırılgan olduğu yerlerden biri de o aşı masası önü bence.

Biliyorum tam da o #aşı günlerinde yanlış bölgeye yapılan enjeksiyon yüzünden engelli bir bireye dönüşmüş sağlıklı bebek kabusu her annenin aklına geliyor!

O anlarda işte karşında yoğun tempoda çalışan, sektöründe milyon tane derdi olan biri var. Aslında ona göre belki günde bilmem kaçıncı kez yaptığı çok basit bir işlem için bile sen yaprak gibi titriyorsun. Işin aslı sadece şöyle bir gönülden bakışa muhtaçsın.

O yüzden kızımı 2 yaşına getiren hemşiremizi çok arayacağımıza eminim.
Bu haber bana geçen gün #uykusuzanneler e yazdığım yazımı hatırlattı. Allah bütün kuzucukları iyilerle karşılaştırsın! 

@Regran_ed from @uykusuzanneler - .
Anneannem bir #çocuk severken Allah iyilerle karşılaştırsın der.
Önceleri bana çok manasız gelirdi.
Ancak şimdi anlıyorum, #anne olunca...
Kızım sevelim hadi sevelim diye her kedinin peşinden koşmayı eline yediği sert bir pati darbesiyle bıraktı. O da seni sevmek istedi ama tırnağının canını yakacağını düşünemedi dedim. Dolmuş gözlerle baktı bana. Açıklamama inandı mı bilmem.

Eskisi gibi değil artık, temkinli.

Diyemedim ki beni #uykusuzannelerkulübü'ne asil üye yapan hayvanlardan gelenler değil. Benim çekincem insanoğlundan... İçerik editörü: @calisananneolmak
#uykusuzanneler #uykusuzbabalar #uykusuzcocuklar - #çalışananneolmak
İpek Bayrak - @calisananneolmak Instagram Profile - inst4gram.com
calisananneolmak
15

Bugün sağlık ocağı hemşiremizin görev yerinde son günü olduğunu öğrendim. Bir annenin o an çok soğuk kanlı görünse de en kırılgan olduğu yerlerden biri de o aşı masası önü bence. Biliyorum tam da o #aşı günlerinde yanlış bölgeye yapılan enjeksiyon

Sevgili Gülüş, bu tanıtımınla bu sabah yanaklarım sadece soğuktan pembeleşmedi bilesin. 🤗
.
.
.

@Regran_ed from @gulusgturkmen - Bir çocuğun en büyük ihtiyacı, annesi. Bütün uzmanlar bunu söylüyor. Bazı kitaplarda iyi anne olmanın prensipleri arasında annenin işini bırakması dahi var. Hoş, uzmanlar söylemese biz anneler zaten kalbimizle, vicdanımızla biliyoruz bu gerçeği... Tek bir sorun var: Bu iyi ebeveynlik yaklaşımı sürdürülebilir değil... . Çoğu çocuk yetersiz babalık ve çok fazla annelik mağdurudur* Bütün varlığını annelik üzerinden tanımlamak zorunda kalan bir kadın kırılgan, çaresiz, öfkeli ve zalim birine dönüşebiliyor. Sürdürülebilir iyi anneliğin formülünü 24 Kasım cumartesi günü, bu söylemi karşısına almaya cesaret eden @calisananneolmak anlatacak. . 
#sie2018 #siekonusmalari #siekonusmaları #sürdürülebiliriyiebeveynlik #çalışananne #isegidenanne #tamzamanlianne #sadeceanne . * Gloria Steinem - #regrann
İpek Bayrak - @calisananneolmak Instagram Profile - inst4gram.com
calisananneolmak
18

Sevgili Gülüş, bu tanıtımınla bu sabah yanaklarım sadece soğuktan pembeleşmedi bilesin. 🤗 . . . @regran_ed from @gulusgturkmen - "Bir çocuğun en büyük ihtiyacı, annesi." Bütün uzmanlar bunu söylüyor. Bazı kitaplarda iyi anne olmanın prensipleri aras

Kıyafet giyme savaşlarımızın arşa çıktığı bir dönemde kesin yalnız değilim diyerek size bir öneriyle geldim! 
Hep diyorum ya umut hep var! Minik kuşlarımız bir gün kendi kanatlarıyla yükselmeyi başaracaklar. Ama biz anneleri onların işlerini onların yerine yapmamayı başarırsak bu daha hızlı ve kendinden emin adımlarla olacak. 
Bunun ön koşulu da denemesine fırsat tanımak. 
Düşünsenize kendi düğmesini ilikleyen kendi ayakkabısını bağlayan kendi kıyafetinin çıtçıtını takan bir küçük aile bireyi ile market için evden çıkmak ne kadar hayatımızı kolaylaştırır değil mi? Rüya gibi... Öğrenmenin en iyi yolu da oyun olduğuna göre @kece_ruzgarim in bu aktivite kitabı tasarımı tam benim derdime derman oldu!

Aktivitelerini o yüzden genel olarak düğme iliklemek, çıtçıt takmak mandal açmak ayakkabı bağcığı bağlamak gibi ince motor kabiliyeti gerektiren oyunlardan seçtim.
Kendi kitabınızda renklerden sayfa içeriklerine herşeyi kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Bence kazanımı oldukça yüksek bir #kalitelizaman aktivitesi oldu. Biz çalışmalara başladık size de tavsiye ederim.

#etkinlik #aktivite #keçekitap #annebebek #çalışananneolmak #calisananne #bloggeranneler
İpek Bayrak - @calisananneolmak Instagram Profile - inst4gram.com
calisananneolmak
50

Kıyafet giyme savaşlarımızın arşa çıktığı bir dönemde kesin yalnız değilim diyerek size bir öneriyle geldim! Hep diyorum ya umut hep var! Minik kuşlarımız bir gün kendi kanatlarıyla yükselmeyi başaracaklar. Ama biz anneleri onların işlerini onların

Comments

@tiritoglubusra Bence cok guzel motor gelişimi icin bire bir olan bir kitap olmuş guzel ginlerde kullanilsin❤️

Güvenli bağlanma. Bu konuda Türkiye'de ne yazık ki bir delinin kuyuya attığı taşı kırk akıllının çıkaramama durumu var. 
Sanırım konudan bahsetmeyen bir ben kalmıştım. Ögrendiklerimi aktarayım. 
Peşinen yazayım ben bu işin uzmanı değilim. Ama lütfen ben uzmanım diye ortada gezen hatta kitap yazan bazı kimselerin de uzmanlıklarını, doktoralarını bir sorgulayın. 
Tavsiyem bu kişinin bu lafları etmeye ehliyeti var mı diye sorgulamak en güzeli. 
Gelelim bağlanma teorisine. Bu konuda oldukça marjinal görüşler var. Bence çevresel faktörleri ve ailenin diğer bireylerini dışladığı için de çok tartışmalı. Ama farkındalık kazanımları var ve aslı bilinmeye değer!
Ben güvenli bağlanma ne değildir üzerinden gideceğim.
Okuduğum yabancı kaynaklı makalelerin hiçbirinde bağlanma kuramı sadece #anne üzerine kurulmuyor. Caregiver yani bakım veren kişi tanımlanıyor. 
Eyvah ben çalışıyorum çocuğum bana değil de anneannesine bağlanacak! 
Hayır işte en çok yanlış anlaşılan bu. #Çocuk bir kişiye değil, kişi üzerinden dünyaya ve yaşama bağlanıyor. 
Güvenli bağlanmanın özü şu mesajı vermekten geçiyor. Ben var olması istenen bir bireyim. Ben sevgi ile karşılanıyorum. Ben ihtiyaçlarımı dile getirirsem bu işe yarar. Demek ki ben #güvenli bir ortamdayım endişelenmeme gerek yok! Bunun yolu da çocuğun özellikle #bebeklik evresinde ihtiyaçlarının bekletilmeden karşılanmasından geçiyor. 
Karışık dengesiz mesajlar almasın. Yoksun bırakılmasın. Hepsi bu! 
Asıl terane ise bundan sonra başlıyor. 
#güvenlibağlanma nın koşulu illa ki annenin yanında olması değildir. Bakım veren kişi özellikle bebeğin özbakimıni verirken (alt degisme, yedirme vb.) Sevgi ve şefkatle yaklaşsın yeter. Çünkü #bebek henüz kendi kendine yetemiyor. Haliyle daha kırılgan. 
Yani tüm gün elinde telefon beğeni yorum paylaşım yaparken bebeğin ağlayıp sızlanana kadar onu görmüyorsan yanında olsan da olmaz. 
Önkoşul beraber uyumak da değil. 0-2 yaş döneminde aynı odada uyunması tavsiyesinin altında yatan asıl sebep olası bebek ölümlerinin önüne geçmektir. 
Yani illa #beraberuyumak gerekmez. Hatta aynı yatakta uyumak eğer üzerine yorgan örtüyor yastıkla uyuyorsan veya uykun ağırsa tavsiye edilmez.

Devamı yorumda!
İpek Bayrak - @calisananneolmak Instagram Profile - inst4gram.com
calisananneolmak
90

Güvenli bağlanma. Bu konuda Türkiye'de ne yazık ki bir delinin kuyuya attığı taşı kırk akıllının çıkaramama durumu var. Sanırım konudan bahsetmeyen bir ben kalmıştım. Ögrendiklerimi aktarayım. Peşinen yazayım ben bu işin uzmanı değilim. Ama lütfen

Comments

@hirask_alp Herkes her konuda uzman olmuş yazar olmuş kuzum her çocuğu olan çok biliyor valla hemde hiç araştırmadan kulaktan solma 😞

@aktiviteannesi Harika dile getirmişsin İpek. Önemli olan şefkatle,pozitif bağlanmak. Yani bebeğinle uyumak bebeğinle kesin bağ kurduğun anlamına gelmez bencede Güvenli Bağlanma bebeğin ihtiyaçlarının zamanında karşılanması örneğin Kulaktan kulağa gezen 2 saatte bir emzirme bence tamamen güvenli bağlanmanın dışında brbekler yarım saatte birde emmek isteyebilir. Yarım saat emmek isteyen bebek için emzirmek için saatleri beklemek saçma değil mi? Bebeğin sinyallerini doğru yakalamak şefkatle sarmalamak asıl olan💕

Bazen içimdeki kontrolcü korumacı obsesif ana çıkıyor ortaya! Özellikle de kötü bir olay duyduğumda ya da birinin başına kötü bir hadise geldiğini öğrendiğimde.

Ama sonu da yok ki!
Biz Türk anneleri kültürümüz gereği zaten abartmaya meyilliyiz.
Bazen normal olmadığını bildiğimiz halde kendimize engel olamıyoruz. 
Biliyorum hiç yalnız değilim. 
Değilim dimi? Inşallah bi ben değilimdir ya! 🤦‍️🤦‍️🤦‍️ #çalışananneolmak
İpek Bayrak - @calisananneolmak Instagram Profile - inst4gram.com
calisananneolmak
24

Bazen içimdeki kontrolcü korumacı obsesif ana çıkıyor ortaya! Özellikle de kötü bir olay duyduğumda ya da birinin başına kötü bir hadise geldiğini öğrendiğimde. Ama sonu da yok ki! Biz Türk anneleri kültürümüz gereği zaten abartmaya meyilliyiz. Baze

Advertisement
#çalışananneolmak der ki;

Hani kalbinizdeki o mini mini kuşlar var ya işte onlardan biri bir gün bir Mustafa Kemal ATATÜRK olabilir!

Hatta onun hep arzu ettiği gibi daha da iyisi! 
Bugün Atamızı minnetle ve saygı ile anarken bunu aklımızın bir köşesinde tutmalı, davranışlarımızı da buna göre yönlendirmeliyiz diye hatırlatmak istedim.

Ilk olarak evladımıza sevgi gösterdiğimiz kadar saygı da duymakla başlayabiliriz mesela!
İpek Bayrak - @calisananneolmak Instagram Profile - inst4gram.com
calisananneolmak
5

#çalışananneolmak der ki; Hani kalbinizdeki o mini mini kuşlar var ya işte onlardan biri bir gün bir Mustafa Kemal ATATÜRK olabilir! Hatta onun hep arzu ettiği gibi daha da iyisi! Bugün Atamızı minnetle ve saygı ile anarken bunu aklımızın bir köşe

Hadi ne değildir oyunu oynayalım! Eteğimizdeki taşları dökelim!
Ben aklıma gelen bikaç tane yazıyorum.

Iyi anne olmak sadece normal doğum yapmak değildir!

Iyi anne olmak illaki bebeğe anne sütü vermek de değildir!

Iyi baba olmak çocuğa her istediği oyuncağı almak değildir!

Iyi baba olmak bebenin önüne iki oyuncak koyup maç izlemek değildir!

Iyi anne olmak çocuğa organik kinoalı bilmem neli yemekler hazırlamak değildir! 
Iyi anne olmak gün boyu cocugu o kurs bu etkinlik eğlemek de değildir! Var mı arttıran?
İpek Bayrak - @calisananneolmak Instagram Profile - inst4gram.com
calisananneolmak
36

Hadi ne değildir oyunu oynayalım! Eteğimizdeki taşları dökelim! Ben aklıma gelen bikaç tane yazıyorum. Iyi anne olmak sadece normal doğum yapmak değildir! Iyi anne olmak illaki bebeğe anne sütü vermek de değildir! Iyi baba olmak çocuğa her istediğ

Advertisement
Konuşuyorum konuşuyorum konuşuyorum çünkü susmuyor #içsesim ! 
Sen bu #siekonusmalari2018 de ne anlatacaksın diyenlere küçük bir ipucu 🤗

Nasıl güzel insanlar bir araya geldi nasıl güzel bir harmoni oluştu şaşıyorum. 
Gördüğünüz gibi biz dersimizi sıkı çalışıyoruz. 
Sürdürülebilir Iyi Ebeveynlik Konuşmaları 2018 24 KASIM'DA!

Siz hala kayıt formunuzu doldurmadınız mı? 
Kayıt formları için linki hikayeme ekliyorum! 🤗

#siekonusmalari #çalışananneolmak
İpek Bayrak - @calisananneolmak Instagram Profile - inst4gram.com
calisananneolmak
6

Konuşuyorum konuşuyorum konuşuyorum çünkü susmuyor #içsesim ! Sen bu #siekonusmalari2018 de ne anlatacaksın diyenlere küçük bir ipucu 🤗 Nasıl güzel insanlar bir araya geldi nasıl güzel bir harmoni oluştu şaşıyorum. Gördüğünüz gibi biz dersimizi sı

Bolca ay aynı biz ve bunu da yapmış mı ya ne alem kadın demek istiyorsanız alın alın okuyun. Ben #manyakanne yi de çok sevmiştim bu kitabı da çok sevdim. Bazen duygulandım bazen sırıta sırıta okudum ve en çok güldüğüm sayfayı paylaşmadan da duramadım! ‍️ Insan okurken bir kere daha anlıyor ki mühendis de olsa seviyorsan seviyorsun. 🤗 Aslında kocan hala sevgilin ve sen süreç içinde onun seni sevme şeklini de sevmeye başlıyorsun. 
Ve sevgili @sebnemseckiner kalemin hiç durmasın! 
#kocamhalasevgilimmi #sebnemseckiner
İpek Bayrak - @calisananneolmak Instagram Profile - inst4gram.com
calisananneolmak
53

Bolca "ay aynı biz" ve " bunu da yapmış mı ya ne alem kadın" demek istiyorsanız alın alın okuyun. Ben #manyakanne yi de çok sevmiştim bu kitabı da çok sevdim. Bazen duygulandım bazen sırıta sırıta okudum ve en çok güldüğüm sayfayı paylaşmadan da dur

Comments

@tiritoglubusra Muhakkak okuyacağım muhakkak ❤️ teşekkür ederim ❤️

Bu #tbt gününde bir #calisananne
şaşkolozluğu paylaşayım öyleyse. 
Bazen panikle akla gelmiyor başınıza gelirse diye de bulduğum çözümü yazayım dedim. 
Süt sağma ekipmanıyla vedalaşıp sadece çantamı koluma taktığım şu günler hiç gelmeyecek sanmıştım. 
Yani sevgili #anne unutma Herşey geçer, hayat kalır! @Regran_ed from @calisananneolmak - Artık süt sağma makinasına yaptığım yatırımın sonuna geldim bence! Ya da ben yine büyük konuşmayayım. İş-ev arasında mekik dokurken şaşkınlığımın da cezasını çekiyorum. Bu sıralar kafam çok leyla bebeden ayrılık seramonisi uzayınca sterilize ettiğim pompa başlığını evde unutup işe geldim. Not etmekte fayda var böyle acil durumlarda elle sağım yapmak da bi seçenek. Bana göre küçük bebek icin elle sağım yapmak daha kolay bizim aylardaki bebeye öyle süt yetiştirmek baya zahmetli o yüzden çok başarılı olamadım. Ne olacak yahu böyle zor oluyo derken işe en yakın eczaneyi arayıp ellerinde olduğunu öğrendim bi koşu bu #wee marka manuel pompayı aldım. Çay ocağında kaynar su döküp becerdiğim kadar temizleyip günü geçirdim. Bu arada manuel pompa hareketi insanı yorsa da çekim gücü açısından hiç de fena değil. Hatta gayet başarılı! Istediğim miktarı kısa sürede sağabildim. Sonuç olarak, bu bana iyi bi ders oldu bende bu kafa olduğu sürece steril bi tane yedek başlık işyerine bırakmam gerekiyor... #çalışananneolmak #sutsagmamakinasi #busonolsun #manuelsutsagmamakinesi #wee #iganneleriankara #iganneleri #internetanneleri #instagramanneleri #annekafası #anneliksorunsali #annehalleri #emzirme #sütsağma #annesutu @weebaby_herseyim #weebaby #emzirmeserüvenim #bloggeranneler
İpek Bayrak - @calisananneolmak Instagram Profile - inst4gram.com
calisananneolmak
59

Bu #tbt gününde bir #calisananne şaşkolozluğu paylaşayım öyleyse. Bazen panikle akla gelmiyor başınıza gelirse diye de bulduğum çözümü yazayım dedim. Süt sağma ekipmanıyla vedalaşıp sadece çantamı koluma taktığım şu günler hiç gelmeyecek sanmıştım.

Comments

@tiritoglubusra Bende elektrikli pompa almıştım buda güzel bir öneri 💙

Ben bu kitaba BA YIL DIM!

Geçenlerde çocukların birbirlerine karşı ne kadar acımasız olabildiklerini yazmıştım.

Dışlanmak, fiziksel bir farklılıkları sebebiyle alay edilmesi hatta lakaplar takılması bir çok çocuğun başına gelebilen ve aileleri çaresiz bırakan bir durum.

@kvacocuk tan çıkan Zürafa Pupa ‘da da benzer bir hikaye var ve çok tatlı sonla bitiyor. 
İlerleyişe, cümlelere, sonuçlanmasına ve çizimlere tam anlamıyla bayıldım!

Zaten Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden onaylı olması da bana güven vermişti.

Çünkü günümüzde ne yazık ki #çocukkitabı deyince titizlenmemek elde değil.

Sakıncalı içeriklerden, yaşına uygun olmayan çizimlere, hiç vermek istemeyeceğimiz mesajlar içermelerine kadar bir çok problem karşımıza çıkıyor. Ben bazen hoşuma gitmeyen bir hikayeyi / cümleyi değiştiriyorum ama ben her zaman yanında değilim ki! Bakıcı ablamızla Tıfıl’ın da en severek yaptıkları aktivitelerden biri #kitap okumak. 
O zaman size kızım ve kendim adına çok teşekkür ederim sevgili @zeynepbirsin kalemin hiç durmasın!

#çalışananneolmak #kitaptavsiyesi #anneönerisi #zürafapupa
İpek Bayrak - @calisananneolmak Instagram Profile - inst4gram.com
calisananneolmak
34

Ben bu kitaba BA YIL DIM! Geçenlerde çocukların birbirlerine karşı ne kadar acımasız olabildiklerini yazmıştım. Dışlanmak, fiziksel bir farklılıkları sebebiyle alay edilmesi hatta lakaplar takılması bir çok çocuğun başına gelebilen ve aileleri çare

İki #kadın . #Anne olmuşlar yani bombanın pimi çekilmiş! Karar vermeleri gerekmiş. Biri mavi kabloyu kesmiş diğeri kırmızı.
Peki ya susmayan o #anneniniçsesi

Bakın @siradanbiranne ne diyor; - Çalışan kadınlara öykünüyorum bazen. Çocuğu emanet edip işe gitmelerini, arkadaşlarından ve sosyal yaşamdan kopmamalarını,paralarını kazanmalarını, çocuğa bakan kişi ile olan ilişkisini.
.
Beceremem gibi geliyor bana. Elim hep çocukların üstünde olsun istiyorum çünkü. Başka eller dokununca zarar görecek diye korkuyorum.
. 
Şüpheciyim biraz. Bilemiyorum. Çok normal bir durum değil belki benimki.
Ama öyle işte!
.
Umarım yanlış anlaşılmıyorumdur. Duygularımı yazıyorum sadece.
.
Bu da benim hikayem ve içgüdülerim beni evde çocuklara bakmaya yönlendiriyor. En azından bir süre. Ya da kendimi öyle kandırıyorum.
.

Arada da Nihal hadi işe dön diye bağırıyor! Bu da gayet normal aslında. Çünkü her şey gibi duygular da zıttı ile birlikte var oluyorlar öyle değil mi? 
Gözlerim dolu dolu okudum.
.
Cevabımı yazarken de yaşlar hepten boşaldı.
.

Bakın @calisananneolmak ne diyor;
İşi bırakan kadınlara öykünüyorum bazen. Çocuğu kimseye emanet etmeyişlerine, istedikleri yiyecekleri çocuklara hazırlayacak vakitleri oluşuna, götürdükleri oyun gruplarında çocuklar gözlerinin önündeyken kurdukları arkadaşlıklara...
.
Beceremem gibi geliyor bana. Kızım birgün niye işi bıraktın hem doğru dürüst #evhanımı olamadın hem beni istediğim kursa/okula gönderemedin derse diye korkuyorum. Bana özenir o aldırmak için emek verdiğim eğitimleri hiçe sayar kariyerini yok ederse diye korkuyorum.
.
Şüpheciyim biraz...Ona böyle iyi rol model olurum sanıyorum. Bir gün tek başıma kalırsam kızıma ekonomik olarak yetebilmem gerekir diye her an tetikte olmam gerekir gibi hissediyorum.
.
Bilemiyorum.Çok normal bir durum değil belki benimki.
. 
İçgüdülerim beni çalışmaya yönlendirdi. En azından dayanabildiğim kadar. .
Arada da İpek hadi bırak işi gücü koş kızına sen de sarıl diye bağırıyor!
.
Bu da gayet normal aslında. Çünkü her şey gibi duygular da zıttı ile birlikte var oluyorlar öyle değil mi? .
SİZDE DURUM NE HANGI KABLOYU KESTINIZ?

#siradanbiranne #calisananneolmak #evdecalisananne #isibirakananne #isedonenanne
İpek Bayrak - @calisananneolmak Instagram Profile - inst4gram.com
calisananneolmak
122

İki #kadın . #anne olmuşlar yani bombanın pimi çekilmiş! Karar vermeleri gerekmiş. Biri mavi kabloyu kesmiş diğeri kırmızı. Peki ya susmayan o #anneniniçsesi Bakın @siradanbiranne ne diyor; - Çalışan kadınlara öykünüyorum bazen. Çocuğu emanet edip i

Comments

@tiritoglubusra Ben çalışan anneyim çocuğumu bırakıp bombayı çekmiş beklemedeyim valla çok üzülüyorum ama yapacak birşey yok 💕

Geçenlerde de dile getirmiştim. Yine yazacağım. Her oyun alanında illa ki bir mini holigan bulunuyor. Ailesi keyifle kahvelerini yudumlarken o yavrucuk sırayla bütün çocukların grup oyunlarını bozdu, sırasını gaspetti, hatta bazılarının yüzüne doğru yaklaşıp garip çığlıklar atarak onları korkutmaya çalıştı. Aile ise ara ara sadece uzaktan yapma oğlum diye seslendi. 
Ben de Tıfıl'ı kendi halinde oynamaya yönlendiriyorum ve uzakta oturuyorum ama konuşmaları duyacak bi durumda müdahale edebilecek bir pozisyonda oturuyorum. Belki biraz büyüyünce mesafemiz daha da artar.

Bizim Tıfıl'da tabii nasibini aldı. Hayır! Böyle itme beni. Ben izin verdiğimde sen bineceksin sırayla! Bunu söylediği çocuk kızımın iki katı. Ben özellikle fiziksel boyuta çok geçmediği için müdahale etmedim. Ama Tıfıl'ın sesi pek cılız çıktı bunu da zamanla öğrenir sanıyorum.

Ikinci aşama üst merciiye şikayet! Anneeeeaaa bu çocuk yaramaz! Beraber oynamayı bilmiyoooo 
Ben sadece evet ben de öyle gördüm annecim o zaman onla oynamayabilirsin istersen inatlaşıyorsa sen de başka oyuncakla oyna dedim. 
Ama geldik 3. Aşamaya! Hadi sen de gel beraber gidelim 
Oturduğum yerden kalktım. Oyun alanındaki başka oyuncaklara beraber gittik o oynadı ben izledim. Ama beni yanında istedi. Çünkü büyük çocuklardan ve ani hareketlerinden çekiniyor.

Bence başedebildiği noktaya kadar müdahale etmemek gerek ama aynı zamanda bir güvence gibi orada bir yerlerde durmak ölçüsü şimdilik iyi gidiyor. 
#çalışananneolmak
İpek Bayrak - @calisananneolmak Instagram Profile - inst4gram.com
calisananneolmak
57

Geçenlerde de dile getirmiştim. Yine yazacağım. Her oyun alanında illa ki bir mini holigan bulunuyor. Ailesi keyifle kahvelerini yudumlarken o yavrucuk sırayla bütün çocukların grup oyunlarını bozdu, sırasını gaspetti, hatta bazılarının yüzüne doğru

Comments

@tiritoglubusra Bendegânmı fikirdeyim geçenlerde de aynı görüşü savunmuştum anneler en son noktaya kadar beklemeli ne zaman işler karıştı ozaman müdahale etmeli çocukların kendine özgüveni olmali ve her küçük problem de annelerini cagirmamali❤️

Bir #çocuk olsam yeniden, çantadan çıkan bir #mandalina için böyle bütün hücrelerimle sevinsem!

Önce kabuğunu kendim soydum diye sonra içinden diğerlerinden daha küçük bir dilim çıktı diye sevinsem.

Mandalinayı parmağıma takıp nasreddin hocanın kavuğuuuu desem sevinsem.

Sonra elime sinen mandalina kokusunu duysam sevinsem.

Sahi bunlara sevinebilmek çocukların tekelinde mi yahu?

Bence değil! 
#çalışananneolmak
İpek Bayrak - @calisananneolmak Instagram Profile - inst4gram.com
calisananneolmak
10

Bir #çocuk olsam yeniden, çantadan çıkan bir #mandalina için böyle bütün hücrelerimle sevinsem! Önce kabuğunu kendim soydum diye sonra içinden diğerlerinden daha küçük bir dilim çıktı diye sevinsem. Mandalinayı parmağıma takıp "nasreddin hocanın ka

Büyüyor. 
Kimden görüyorsa hadi fotoğraf çekelim deyince şöyle artistik pozlar veriyor. ‍️ Bi de bu aralar kıyafetinin cebi varsa çok seviniyor. Bak cebim var diye gösterip eli cebinde geziyor
İpek Bayrak - @calisananneolmak Instagram Profile - inst4gram.com
calisananneolmak
9

Büyüyor. Kimden görüyorsa hadi fotoğraf çekelim deyince şöyle artistik pozlar veriyor. ‍️ Bi de bu aralar kıyafetinin cebi varsa çok seviniyor. "Bak cebim var" diye gösterip eli cebinde geziyor

Ve benim kahramanım, dert ortağım #babam doğum sonrası işe dönüp dönmeme kararımı almaya çalışırken yine benim hayatımda bir dönüm noktasının baş kahramanı olmuştu. Kendi bugün sohbetimizin detaylarını hatırlamasa da... 🤗
Hikayesi şöyle; 
Oldukça bocaladığım ve iznimin bitişinin giderek yaklaşmasından çok mutsuz olduğum bir gün babamı karşıma aldım ve bana yardım et dedim. Ben ne yapacağım? 
Bana dedi ki “sana bu konuda annen yardım edemez. Çünkü o iş hayatını hiç bilmiyor. Bunun dinamiklerini bilemez. Sana bu konuda ben veya eşin yardım edemeyiz çünkü biz hiç #anne olmadık. Ne yaşıyorsun asla bilemeyeceğiz. Sana bu konuda bir arkadaşın da yardım edemez çünkü o da hayattan ne istediğini bilemez. Sana en iyi sen yardım edebilirsin. Bu kararı da ancak sen kendin alabilirsin. “ Yapamıyorum ne iyi olur bilmiyorum ki dedim. “O zaman şöyle düşün dedi. Sen kendinin çocuğusun. Çocuğuna bu konuda ne tavsiye ederdin? Kendine bir #anneşefkati ile yaklaş ve sor. Sen nasıl bir insan olmak istiyorsun? Bu hayatta kendini nasıl görmek istiyorsun? Kendini kızına nasıl tanıtmak istiyorsun? Ve en can alıcısı ise şu oldu. Kendini nasıl seviyorsun?” Düşündüm. Dedim ki evet benim evladıma verebileceğim en önemli değer mutlu bir anne. O zaman oksijen maskesini önce kendime takmalıyım! 
Ve istifa etme hakkı hep cebimde var dedim ve başladım işe dönüşümü planlamaya. Baktım ki işler yolunda gidiyor. Yoluma devam ettim. Ve işte bildiğiniz gibi ev dışında da #çalışananne oldum. Ve gördüm ki bu mümkün! Bu yeterli! Ve en önemlisi bu sürdürülebilir! 
Fotoğraf : Babam ve ben... #Doğum için ameliyat önlüğümü giymeden bir kaç dakika öncesi... #çalışananneolmak #işedönüş #doğumsonrası
İpek Bayrak - @calisananneolmak Instagram Profile - inst4gram.com
calisananneolmak
97

Ve benim kahramanım, dert ortağım #babam doğum sonrası işe dönüp dönmeme kararımı almaya çalışırken yine benim hayatımda bir dönüm noktasının baş kahramanı olmuştu. Kendi bugün sohbetimizin detaylarını hatırlamasa da... 🤗 Hikayesi şöyle; Oldukça bo

Comments

@pinar_erturk44 O zaman oksijen maskesini önce kendime takmaliyim! 👏😢

@nurdannonder 👏👏👏

Bir lohusa hikayesi : HERKES KENDİ YAVRUSUNA BAKSIN HERKES ÖNCE KENDİ YAVRUSUNUN İHTİYACINI KARŞILASIN !

Bugün #perşembe o zaman size bi #tbt hikayesi anlatayım.

Tıfıl doğdu, eve geldik. Benim düdük kadar evimde hem #annem babam hem ablam, eşi ve 2 yaşında bir fındık yatılı misafir. Tabii bir de kayınvalidemler ve halası 3 kişi gündüzleri gelip destek olup gidiyorlar. 
#Emzirme işleri, kanama, gecelikle gezen ben falan malum dedeler ayak altında gezmeyelim diye kendilerini dışarı atıyor.

Eşim 1 hafta izinli bebeğin başında nöbet eri gibi dikiliyor. 
Benim hastanedeki enerjim kalmamış yorgunum. #Ailem yatılı misafirim, evim küçük, güzel bir konfor sağlayamıyorum diye üzülüyorum, #bebeğim eve alışacak mı ortam ısısı nemi müsait mi falan kafamda bin tane soru. 
Bir iş yapılacak mesela yemek başında en az 6 kişi! Üstelik kayınvalidem her gün pişirip getiriyor da yine de mutfakta sürekli bi hareket! 
#Kızım ağlıyor mesela başında 8 kişi. 
Ve canımın mor menekşesi, #ablam ... Ablam olaya el koydu!

Bu böyle olmaz böyle hiçbir şeyi tam yapamıyoruz kural koyalım dedi HERKES KENDİ YAVRUSUNA BAKSIN HERKES ÖNCE KENDİ YAVRUSUNUN İHTİYACINI KARŞILASIN ! Ve muhteşem bişey oldu. Aynı fotoğraftaki gibi herkes yavrusuyla ilgilendi. Gerçekten herkes sanki daha önce prova edilmiş bir piyesteymişiz gibi rolünü benimsedi. Hakkını sonuna kadar verdi. 
Ve yeni hayatımıza hızla adapte olduk, iyileştik, güzelleştik.

O gün bugündür ne zaman bir #lohusa evi görsem söylemek istiyorum. Organize olmak ve gerçekten fayda sağlamak istiyorsanız kural belli önce herkes kendi yavrusuna baksın! 

#çalışananneolmak #calisananne #bloggeranneler #yenidoğan
İpek Bayrak - @calisananneolmak Instagram Profile - inst4gram.com
calisananneolmak
98

Bir lohusa hikayesi : HERKES KENDİ YAVRUSUNA BAKSIN HERKES ÖNCE KENDİ YAVRUSUNUN İHTİYACINI KARŞILASIN ! Bugün #perşembe o zaman size bi #tbt hikayesi anlatayım. Tıfıl doğdu, eve geldik. Benim düdük kadar evimde hem #annem babam hem ablam, eşi ve 2

Comments

@sema.gurlek Bencede çok bunaltıcı bir süreç oluyor hasta ,lohusa gibi dönemlerde kalabalık ve yatılı misafir insanı daha çok bunaltıyor ve yoruyor belki yardım olsun diye geliyorlar ama daha çok stres yapıyor insan yani tabi bu benim düşüncem.

@cilogluduygu @duyguakbykoc tesekkur ederim.ancak ben kesmekten yana değilim.Aslinda farkettim alışkanlık olduğunu da😕çünkü açlığını giderip uyutuyorum.