@calisananneolmak - İpek Bayrak

Çalışan anne olmak YETERINCE IYI BIR EBEVEYN olmaya engel değildir Bu kadının tek kimliği bilmemkim'smom hiç değildir 🤗 #çalışananneolmak @ankara
https://youtu.be/C_sNMaxAyoo
Advertisement
#Konuşmabozuklukları ve onun özelinde #kekemelik üzerine okumalarım devam ederken hemen hemen bütün makalelerde Wendell Johnson'un bir sözünün alıntılandığını görüyorum. Kekemelik çocuğun ağzında değil, annenin kulağında başlar Söz konuşma bozukluklarına yaklaşım noktasında uyarıcı olması için alıntılanıyor. Ama yine bir sorun oluştuğunda bahsekonu sorumlu kişi #anne ! Bu önermelerdeki baskı gerçekten çok yıpratıcı. Özellikle acaba ben ne kusur işledim de bu sonuç doğdu ben yavrumu neden koruyamadım diye düşünen annenin omzuna uzmanlar tarafından konan koca bir yük daha! Gerçekten #çocukiletişimi #çocukgelişimi söz konusu olduğunda şu kullanılagelmiş dil değişmeden #ebeveynlik üzerine bir gıdım ilerleme kaydedemeyiz diye düşünüyorum.
İpek Bayrak - @calisananneolmak Instagram Profile - inst4gram.com
calisananneolmak
23

#konuşmabozuklukları ve onun özelinde #kekemelik üzerine okumalarım devam ederken hemen hemen bütün makalelerde Wendell Johnson'un bir sözünün alıntılandığını görüyorum. "Kekemelik çocuğun ağzında değil, annenin kulağında başlar" Söz konuşma bozukluk

B: Çocuk hassas bir dönemden geçiyor. Sert ikazlarda bulunuyorsun!
A: Çocuğa tek kural / sınır koyan ben olduğum için oluyor bunlar!
B: Benim tarzımı beğenmiyorsan sen uyut o zaman bakalım uyutabilecek misin?!
A: Ben sen uyuturken ışıkları kapatıyorum kendim de yatıyorum beni bir kaçış noktası olarak görmüyor. Ama ben uyutmaya çalışırken sen TV izliyorsun o da bahane aramak için senin yanına geliyor. Ben yemek yedirirken izin vermediğim için sandalyesinden kalkıp senin kucağına geliyor sen de kalkmasına izin veriyorsun.
B: Çocuk hassas döneminde gözünü belerte belerte korkutma çocuğu! 
A: Ben daha çabuk sinirlendiğimi tepkilerimi doğru aktaramadığımı kabul ediyorum. O zaman uyarıları sen yap uygulayıcı ben olayım. Sen de benle aynı mesajı vermelisin ama! 
B: Ben ılımlı olmaya esnek olmaya çalışıyorum robot muyuz biz! 
A: Esneklik çocuğun gece 12de uyuması mı? Esneklik çocuk hassas diye her dediğini bize yaptırması mı? Çocuğumuza anne/baba olmalıyız arkadaş değil. Onun bir tane anne babası var arkadaşı zaten olur.
B: Deneyelim bakalım. Göreceksin olmadığını.
A: Sanırım benim iki çocuğum var. Ikisi de bana karşı isyanda...
Bu sıralar bizim evde bunlar konuşuluyor. Aman yardım etsin de nasıl ederse etsin diyenleri bir tarafa alalım. Şu sınır / kural mevzularında evin cadısı gaddar anneler, ne olacak canım diyen merhametli yandaş babalar durumu sizde de var mı? Yalnız değilim di mi?
İpek Bayrak - @calisananneolmak Instagram Profile - inst4gram.com
calisananneolmak
79

B: Çocuk hassas bir dönemden geçiyor. Sert ikazlarda bulunuyorsun! A: Çocuğa tek kural / sınır koyan ben olduğum için oluyor bunlar! B: Benim tarzımı beğenmiyorsan sen uyut o zaman bakalım uyutabilecek misin?! A: Ben sen uyuturken ışıkları kapatıyoru

Tıfıl hayatımız normalleştikçe daha iyi olacak ama konuşmasındaki takılmalar devam ediyor. Zamana ihtiyacımız var. Yine en çok zorlandığım şeyle, beklemekle sınanıyorum. Ve gerçekten sinirlerime hakim olmakta zorlandığım bir dönem yaşıyorum. Resmen bardağım dolu. Bir damla fazla ile taşıyorum. Kafamda bin türlü soru olduğu için gözleme ve farketme sürecimizde dikkat etmemiz gereken noktaları araştırdım. Bir çok kaynağa başvurdum özellikle yabancı kaynaklarda konuyla ilgili çok iyi akademik çalışmalar ve tezler var. Ama en basit özeti toparlamaya çalıştım.
Size de faydası dokunur diye notlarımın bir kısmını paylaşıyorum.
İpek Bayrak - @calisananneolmak Instagram Profile - inst4gram.com
calisananneolmak
14

Tıfıl hayatımız normalleştikçe daha iyi olacak ama konuşmasındaki takılmalar devam ediyor. Zamana ihtiyacımız var. Yine en çok zorlandığım şeyle, beklemekle sınanıyorum. Ve gerçekten sinirlerime hakim olmakta zorlandığım bir dönem yaşıyorum. Resmen b

Yeğenim bizi ziyarete geldi. Yine bir sürü hediyesi ile gelmiş. Tıfıl da sanki daha iyi. Şimdi de sırtlarındaki çantaları çıkarmadan oyun oynayan iki kedicik dolaşıyor evde. Hava da sanki daha mı güneşli bugün ne?
İpek Bayrak - @calisananneolmak Instagram Profile - inst4gram.com
calisananneolmak
3

Yeğenim bizi ziyarete geldi. Yine bir sürü hediyesi ile gelmiş. Tıfıl da sanki daha iyi. Şimdi de sırtlarındaki çantaları çıkarmadan oyun oynayan iki kedicik dolaşıyor evde. Hava da sanki daha mı güneşli bugün ne?

Bir karne günü daha... Bu konudaki fikrim baki. Bizim Tıfıl hala kreşe gitmedi hala bir donem sonu gösterisi izleyip gururlu ana olmadım. O yüzden bence beni çok kaale almasanız da olur Reposted from @calisananneolmak - Başarı odaklı çocuk yetiştirmek bu karnelerin takdir belgelerinin sonucuna göre ödüller vermek hediyeler almakla başlıyor. Sistem bunu dayatıyor. Hadi itiraf et herkes alınca bebesine sen eksik kalsın istemiyorsun sen de yapıyorsun bi kıyak. Ben karneleri hep o çok parlak çocuklardan oldum. Babam bana katıldığı bi #veli toplantısında benim başarımı övmek yüceltmek niyetiyle oldukça yerilen bir veliyi anlatmıştı. Ailenin nasıl mahvolmuş omuzlarının nasıl düşmüş olduğunu #öğretmen konuştukça nasıl ezilip büzüldüklerini uzun uzun anlatmıştı. Coşkuluydu çünkü akıllı kuzusu için çok güzel konuşulmuştu. Çok konuşuyor ama aklını yenemiyor demişler falan hatta! 🤗Ve dedi ki o adamın yerinde olmayı hiç istemezdim. Aferim! Ben o çocuk değildim ama aynı baskıyı hissettim. Başaramazsam babam o adamın yerine geçer yetersiz olurum, değersiz olurum baskısı... Bu stres iyi mi? Sadece başarılı olduğunda mutlu olan bir birey doğuyorsa, bi aksilik olduğunda hep kendini acımasızca eleştiriyorsa kötü. Ve bence çocuklar bunu hiç çaktırmıyorlar nasıl etkilendiklerini ancak uzun yıllar sonra görebiliyorsun. Bizim tıfıl çok küçük naparım bilmem. Ama bu fena, bu karakterini belirliyor insanın, bunu çok ince düşünmek lazım. #karnegunu #karnegünü #tatilbasliyor #somestr #ödülsistemi #cocukgelisimi #karne #takdir #annekafasi #ebeveynolmak #yetersizlik #cocukpsikolojisi - #regrann
İpek Bayrak - @calisananneolmak Instagram Profile - inst4gram.com
calisananneolmak
0

Bir karne günü daha... Bu konudaki fikrim baki. Bizim Tıfıl hala kreşe gitmedi hala bir donem sonu gösterisi izleyip gururlu ana olmadım. O yüzden bence beni çok kaale almasanız da olur Reposted from @calisananneolmak - Başarı odaklı çocuk yetiştirm

10 yıl öncesi / sonrası fotoğrafları paylaşıldı. 10 yılda dış görünüşler değişti / değişmedi. Peki ya kafalar? Benim kafam çoook değişti! Işte bir örnek. 
2009: Bunca fotoğraf, resim, karmaşa... Ben hayatta böyle bi masada odaklanamam! Çalışamam ki...Aklı karışmadan nasıl odaklanıyorsa? Ya da kesin odaklanmıyordur zaten...(burun bükme emojisi ) 2019: Kızımın şu fotoğrafını asayım. Ay dur yeğenimi de koyayım. Annemi, ablamı da hergün göreyim. Çalışırken ekrandan kafayı kaldırıp kızımı görmek bana güç ve motivasyon veriyor! 

Sizde durumlar nasıl? 
#10yearschallege
İpek Bayrak - @calisananneolmak Instagram Profile - inst4gram.com
calisananneolmak
3

10 yıl öncesi / sonrası fotoğrafları paylaşıldı. 10 yılda dış görünüşler değişti / değişmedi. Peki ya kafalar? Benim kafam çoook değişti! Işte bir örnek. 2009: Bunca fotoğraf, resim, karmaşa... Ben hayatta böyle bi masada odaklanamam! Çalışamam ki.

Advertisement
Telefonumun galerisinden şöyle fotoğraflar çıkıyor. Sözleri ezberlemek için ekran görüntüsü almışım. Ama çok daha saçma şeyler var şu hayatta. Mesela 112yi arayanların %80i gereksiz arama imiş. Insan 112yi niye gereksiz arar ki? Ya da mesela bebek devam sütlerinden %10 olan Ötv kalkmış. Zaten niye vardı acaba? OTV nedir Özel Tüketim Vergisi. E bebek devam sütü lüks gıda mı sayılıyordu canım ülkemde çok saçma değil mi? O yüzden benim itsy bitsy spider ezberleme isteğim şuan birçok şeyden daha mantıklı bence.
İpek Bayrak - @calisananneolmak Instagram Profile - inst4gram.com
calisananneolmak
6

Telefonumun galerisinden şöyle fotoğraflar çıkıyor. Sözleri ezberlemek için ekran görüntüsü almışım. Ama çok daha saçma şeyler var şu hayatta. Mesela 112yi arayanların %80i gereksiz arama imiş. Insan 112yi niye gereksiz arar ki? Ya da mesela bebek

Uzun süre bu konuları yazmaktan kaçındım. Aslında okursa üzülür diye. Çünkü Emine #Anne nam-ı-diğer Babillamız beni takdirle takip etmeye, destek olmaya çalışırdı.
Ama kayıp sonrası acıya gömülmek yerine güzel hatıraların hatırlanması gerektiğini düşünüyorum. Bu yazacağım #tbt de hepimize büyük dersler var.
Ağır geçen hastane maratonlarından sohbet ediyorduk. Çok ağır ağrı kesicilere rağmen dinmeyen ağrıları vardı. Ben ona hep neşelensin diye Tıfıl'dan bahseder hastalık konularını kapatırdım. 
Bana Evlât hep bir yere kadar Ipek ne kadar yanında olsa destek olsa da bir yere kadar. Bir yandan da öyle olmasını, zaten kendi meşgâlesinde olmasını istiyorsun. Seninle uğraşsın, dertlensin pek istemiyorsun. Ama unutma #kızım aslolan bu hayatta eştir. Bak beni her gün hastaneye götüren, gecede gündüzde her derdimde yanımda bir #eşim var. Sen çok dikkatli bir annesin. Ama bu kadarı kâfi. Asıl birbirinize bakın. Birbirinize sahip çıkın. Mümkün olduğunca birbirinize zaman yaratın. dedi.
Düşündüm. Lütfen siz de düşünün. 
Sevgiler

#çalışananneolmak
İpek Bayrak - @calisananneolmak Instagram Profile - inst4gram.com
calisananneolmak
31

Uzun süre bu konuları yazmaktan kaçındım. Aslında okursa üzülür diye. Çünkü Emine #anne nam-ı-diğer Babillamız beni takdirle takip etmeye, destek olmaya çalışırdı. Ama kayıp sonrası acıya gömülmek yerine güzel hatıraların hatırlanması gerektiğini düş

Advertisement
Tıfıl bazen kekeliyor. Her cümlesi değil. Ama bazı cümleleri için ekstra efor sarfediyor. Yani, ya ya ya yatağa yatalım ya da mesela ka ka ka kapı çaldı diyor. Ilk defa cumartesi günü yolculuk sırasında babası farketti. Devamı da geldi. Yaşadığımız stres ve üzüntüyü farketmemesi için elimizden geleni yapmıştık oysa. Cenaze ortamında hiç bulunmadı. Yanında konuşulmadı. Hiç yalnız bırakılmadı. Hep onunla evin üst katında oyun oynandı. Sesleri dahi duymadı aslında. Beni ve babasını ağlarken görmüş olabilir. Emin değilim. Bazen... Ne yaparsan yap olmuyor bazen... Doktorumuza danıştım. 3 ay devam ederse görüşelim dedi. Bir nevi nadasa bırakmak yani. Ayrıca sevgili @psiveyn Handan Hanım, yaşadığımız süreci biraz anlamlandıracağı bir konuşmanın faydasından bahsetti. Konumuz bu noktada yaşı küçük olduğu için ölüm değil. Tıfıl'ın gördüğü şey bizim ağlamamız ve bir anda oluşan ortam değişikliği. Ağlamak gibi tepkileri ebeveynlerin de verebileceğini bunun normal olduğunu ama onun hep yanında olacağımızı onu çok sevdiğimizi anlattığımız basit anlaşılır bir destekleyici konuşmanın faydalı olacağını tavsiye etti. Hiç aklıma gelmemişti. Soyut algısı oluşmadığı için ona ölümü anlatamam diye düşündüm. Beraber mutlu vakit geçirmek çözüm sandım. Handan Hanım bir mesaj ile kafamı açtı. O bir birey. Yaşananlardan sandığımdan fazla etkilenmiş. Üstelik anlamlandıramıyor. Bu da onda ekstra stres yaratabilir imiş. Bir yardım fişeğime acilen destekle geldiği için uzun uzun açıkladığı için buradan da kendisine çok çok teşekkür ederim! Duygusal desteklemenin yanında konuşma üzerine araştırmalarımdan öğrendiklerim ise şu şekilde ; Bu süreçte onun bu şekilde konuştuğunu farkettiğimizi belli etmemek, konuşmasını onun yerine tamamlamamak, konuşurken ağzına değil gözlerine bakmak, sözü bitmeden söylediklerini anlayıp cevap vermemek önemli imiş. Öğrendiğim kadarıyla normalde de 2, 3 yaşında çocuklarda akıcı konuşurken bir anda bu durum oluşabiliyormuş. Illa ki bir travma olması da gerekmiyormuş. Bazen kelime dağarcığı hızla gelişirken ve beyin hızlı düşünürken, dil ona yetişemeyebiliyormuş. Ve çoğu zamanda durum geçici imiş. Bir süre takipte kalacağız. Ben mi? Depremler oluyor beynimde...
İpek Bayrak - @calisananneolmak Instagram Profile - inst4gram.com
calisananneolmak
30

Tıfıl bazen kekeliyor. Her cümlesi değil. Ama bazı cümleleri için ekstra efor sarfediyor. Yani, "ya ya ya yatağa yatalım" ya da mesela "ka ka ka kapı çaldı" diyor. Ilk defa cumartesi günü yolculuk sırasında babası farketti. Devamı da geldi. Yaşadığım

Çalışan olmak dedik. #çalışankadın olmak dedik. Çalışan anne olmak dedik. Çalışma hayatının hep güzel ve zor yönlerini anlattık. Peki ya acı yönleri? 
Inşallah hiçbir işinize yaramaz diyerek ilk defa bilgi paylaşıyorum. 
Çalışanların #ölümizni birinci dereceden yakın akrabalar için geçerli. Kimdir bu birinci derece? Anne, baba, eş ve çocuk. 
Ağabey, abla, eşin aile yakınları, dayı, hala, amca, teyze, bu kapsamda değil. 
4857 sayılı İş Kanunu'na bağlı olan çalışanların yani işçilerin 3 günlük ücretli izni vardır.

657 Sayılı Devlet Memuru Kanunu'na göre görev yapan çalışanların yani memurların ise 7 günlük ölüm izni vardır.

Sürenin uzaması durumunda yıllık izinlerden düşülür. 
Yazacağım çok şey var. Yazmıyorum! 
Ben yazmıyorum ama size soruyorum. Böyle şey olur mu? Bu topraklarda olur mu? Bizim aile yapımıza uyuyor mu bu kanun?

#calisananne #çalışananneolmak #işhayatı #kanun #memur #işçi
İpek Bayrak - @calisananneolmak Instagram Profile - inst4gram.com
calisananneolmak
75

Çalışan olmak dedik. #çalışankadın olmak dedik. Çalışan anne olmak dedik. Çalışma hayatının hep güzel ve zor yönlerini anlattık. Peki ya acı yönleri? Inşallah hiçbir işinize yaramaz diyerek ilk defa bilgi paylaşıyorum. Çalışanların #ölümizni birinc

Çocuk... En umutsuz hissettiğin anda tutunduğun dal gibi,

En büyük dertlerden soyunup yıkandığın tertemiz su gibi,

En büyük acılarda dahi masumiyetine sığındığın liman gibi,

Allah başta eşim, halamız ve dedemiz olmak üzere herkese çocuk gülüşlerle iyileşmeyi nasip etsin. 
Iyi ki varsın Tıfıl. Sen farkında bile değilsin. Ama hepimizin elinden tutup kaldırıyorsun kızım.
İpek Bayrak - @calisananneolmak Instagram Profile - inst4gram.com
calisananneolmak
30

Çocuk... En umutsuz hissettiğin anda tutunduğun dal gibi, En büyük dertlerden soyunup yıkandığın tertemiz su gibi, En büyük acılarda dahi masumiyetine sığındığın liman gibi, Allah başta eşim, halamız ve dedemiz olmak üzere herkese çocuk gülüşlerle

Dün Babilla'mızı kaybettik. Benden haber alamayan, haber bekleyip ulaşamayan arkadaşlarım kusuruma bakmayın. Dualarınızda yer vermeniz dileğiyle.
İpek Bayrak - @calisananneolmak Instagram Profile - inst4gram.com
calisananneolmak
99

Dün Babilla'mızı kaybettik. Benden haber alamayan, haber bekleyip ulaşamayan arkadaşlarım kusuruma bakmayın. Dualarınızda yer vermeniz dileğiyle.

Bir Kayseri'nin yerlisi olarak tabii ki yavruyu da ticaret konusunda çekirdekten yetiştiriyorum! 🤣🤣🤣 Ticaret kafası kolay oluşmuyor arkadaşlar! Biz pazarcılık oynarken çok eğleniyoruz size de tavsiye ederim.
İpek Bayrak - @calisananneolmak Instagram Profile - inst4gram.com
calisananneolmak
32

Bir Kayseri'nin yerlisi olarak tabii ki yavruyu da ticaret konusunda çekirdekten yetiştiriyorum! 🤣🤣🤣 Ticaret kafası kolay oluşmuyor arkadaşlar! Biz pazarcılık oynarken çok eğleniyoruz size de tavsiye ederim.

Beklemek.
Yardım istememek ama yardım beklemek.
Dertleşmeye ihtiyaç duymak ama sorulmasını beklemek.
Eş desteği, iş desteği, dost desteğine ihtiyaç duymak ama sadece beklemek.
Ve kendi kendine;
Demek ki önemsemiyorlar, 
Demek ki benciller, 
Demek ki görülmüyorum,
Demek ki haketmiyorum, 
Demek ki sevilmiyorum,
Demek ki görmezden geliniyorum 
gibi uzayıp giden çıkarımlar yapmak...
Nasılsın diye sorulduğunda iyiyim demek ve gerisini anlatmayıp anlaşılmayı beklemek! 
Bugüne kadar yaptığım ve çok kişinin girdabına düştüğünü gördüğüm hata tam olarak bu! 
Sor, iste, söyle, anlat, dolaysız imasız iletişim kur! 
Yine taleplerini alamıyorsan o zaman gönül rahatlığıyla etrafının hesabını kesebilirsin 🤗 
2019 daha yetişkin iletişimler kurduğumuz bir yıl olsun olmaz mı?
#perşembe 
#çalışananneolmak #calisananne #bloggeranneler
İpek Bayrak - @calisananneolmak Instagram Profile - inst4gram.com
calisananneolmak
48

Beklemek. Yardım istememek ama yardım beklemek. Dertleşmeye ihtiyaç duymak ama sorulmasını beklemek. Eş desteği, iş desteği, dost desteğine ihtiyaç duymak ama sadece beklemek. Ve kendi kendine; Demek ki önemsemiyorlar, Demek ki benciller, Demek ki

Küçük bir ergen. Neden ağladığını bilmiyor. Ama içinden ağlamak geliyor. Peki ağlasın o zaman. Olmaz bu sefer de ağlamam diye öfkeleniyor! Videoyu kendisine çaktırmadan imdat fişeği niteliğinde eşim için çektim. Böyle durumlar aslında çok sinir bozucu değil mi? Üstelik siz de yorgunsanız. AMA! Şöyle bi bakın. Ya aslında ne kadar tatlı değil mi? Şu boyutta bir canlının öfke patlamaları açıkçası beni biraz güldürüyor ama ona belli etmemek için yanaklarımı ısırıyorum. Bu paylaşım #2yaş ergenine nasıl davranmalı paylaşımı değil. Onu uzmanlara danışalım. Ben öncesinden bahsetmek istedim. Senden. Biraz derin düşününce bu yaşadığımız ne güzel ya! Büyüyorlar! Yeni bir evreden geçiyorlar! Ve bu evrede duygularını kontrol etmeyi ama baskılamamayı, neyi ne için hissettiğini anlaması için rehber olabilmek ne güzel! Tamam kabul Avm ortasında tetiklendiğinde bi tık daha zor. Ama yine de ne büyük şükür ya ve aslında çok komik. O yüzden gülün geçin ama ona çaktırmayın tabi
İpek Bayrak - @calisananneolmak Instagram Profile - inst4gram.com
calisananneolmak
58

Küçük bir ergen. Neden ağladığını bilmiyor. Ama içinden ağlamak geliyor. Peki ağlasın o zaman. Olmaz bu sefer de ağlamam diye öfkeleniyor! Videoyu kendisine çaktırmadan imdat fişeği niteliğinde eşim için çektim. Böyle durumlar aslında çok sinir bozu

Yine external otit oldum! Ve yine çok ağrım var. Çünkü yine ihmal ettim. Ve bonus olarak yine eşim iş seyahatinde. Peki ben niye bu kadar keyifliyim? Çünkü sabah Tıfıl bana üzgün müsün #anne diye sordu. Hayır #kuzum ama kulağım hasta oldu ağrıyor dedim. İçeriden küçük müzikli bir oyuncağını alıp yanıma geldi. Ve dedi ki Bunu açayım mı #mutlu olur musun? Çok mutlu olurum canım #kızım çok! Hem de dünyalar bile benim olur! Dedim. Ve oldu da ! 🤗

#çalışananneolmak #calisananne #tifildaninciler
İpek Bayrak - @calisananneolmak Instagram Profile - inst4gram.com
calisananneolmak
23

Yine external otit oldum! Ve yine çok ağrım var. Çünkü yine ihmal ettim. Ve bonus olarak yine eşim iş seyahatinde. Peki ben niye bu kadar keyifliyim? Çünkü sabah Tıfıl bana " üzgün müsün #anne " diye sordu. "Hayır #kuzum ama kulağım hasta oldu ağrıy

Kimisi için çok anlamsız bir fotoğraf. Bebesi iştahsız analar ise bu görüntüyü keyifle, mutlulukla, zafer hazzıyla izler. Hatta tarihe not düşmek için fotoğrafını çeker. 
Bu yazıyı henüz bebeği küçük ve ek gıdaya geçişte sıkıntı yaşayan #anneler için yazıyorum. 2 yaştan bildiriyorum. Geçiyor. O kaşık uzatınca ağzını kilitleyen, 9 aylıkken deftere bugün 4 mama kaşığı yoğurt yedi diye not düştüğüm #çocuk yerine kendi kendini besleyen çocuk geliyor. Peki ne mi yaptım? Onu rahat bırak ve elleriyle kendi denemesine izin ver, yemesi senin meziyetin yememesi senin beceriksizliğin gibi düşünmeyi bırak diyen doktorumuzu dinledim. Az mı yiyor, evet. Zayıf mı, evet. E ama mutlu?
İpek Bayrak - @calisananneolmak Instagram Profile - inst4gram.com
calisananneolmak
37

Kimisi için çok anlamsız bir fotoğraf. Bebesi iştahsız analar ise bu görüntüyü keyifle, mutlulukla, zafer hazzıyla izler. Hatta tarihe not düşmek için fotoğrafını çeker. Bu yazıyı henüz bebeği küçük ve ek gıdaya geçişte sıkıntı yaşayan #anneler için

Yavru Karga serisinin iki kitabı ile tanıştık. Barışcıl kitap bulmanın neredeyse imkansız olduğunu düşünmeye başlamıştım. O yüzden sevdiğim kitapları mutlaka paylaşıyorum. Kitaplardaki paylaşmanın önemi, özür dilemenin güzelliği gibi mesajların basitçe ve tam da bu yüzden çok etkin verildiğini düşündüm. 2 yaş için güzel bir seri @vidhatayayinlari na teşekkür ederiz
İpek Bayrak - @calisananneolmak Instagram Profile - inst4gram.com
calisananneolmak
4

Yavru Karga serisinin iki kitabı ile tanıştık. Barışcıl kitap bulmanın neredeyse imkansız olduğunu düşünmeye başlamıştım. O yüzden sevdiğim kitapları mutlaka paylaşıyorum. Kitaplardaki paylaşmanın önemi, özür dilemenin güzelliği gibi mesajların basi